Stopa

Dolegliwości bólowe w obrębie stopy są często obserwowane u kobiet, szczególnie tych które noszą szpilki. Dochodzi wówczas do przeciążenia oraz powstawania zmian zwyrodnieniowych w obrębie stawu MTP I, czyli stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Zmiany zwyrodnieniowe oraz destrukcyjne w obrębie tego stawu obserwuje się również u pacjentów cierpiących na dnę moczanową. Chorobę, w której obserwuje się zwiększoną ilość kwasu moczowego.
Poza leczeniem iniekcyjnym w obrębie zmienionego stawu niezbędne jest wdrożenie diety, a nawet farmakoterapii doustnej celem redukcji poziomu kwasu moczowego w surowicy krwi. Ze względu na powstające zmiany zwyrodnieniowe dochodzi do wzmożonego napięcia torebki stawowej, ograniczenia ruchomości i oczywiście powstania dolegliwości bólowych. Jedną z alternatyw jest zastosowanie kolagenoterapii iniekcyjnej w obrębie stawu śródstopnoo-paliczkowego palucha techniką mezoterapii, ale również stosując iniekcje dostawowe.
Inną często występującą patologią są zmiany zapalne w obrębie rozcięgna podeszwowego. Na skutek nieprawidłowego chodu, patologii w budowie stopy (np. płaskostopia) czy nieprawidłowo wyprofilowanego obuwia dochodzi do zmian o charakterze przeciążeniowo-zwyrodnieniowym - zmian entezopatycznych (stanu zapalnego przyczepu rozcięgna podeszwowego do kości piętowej). Standardowo wykonywane są zabiegi iniekcyjne do zmienionego chorobowo przyczepu rozcięgna przy pomocy leku sterydowego. W MediComfort w pierwszej kolejności stosuje się zabieg kolagenoterapii iniekcyjnej po wcześniejszym znieczuleniu miejsca wkłucia. Tak aby zabieg ten był bezbolesny, tym samym komfortowy dla chorego.
Tego typu terapia polega na regeneracji zmienionego zapalnie rozcięgna podeszwowego, przy jednoczesnym wysokim profilu bezpieczeństwa. Ponadto zmiany zapalne mogą wystąpić w obrębie przyczepu ścięgna Achillesa do kości piętowej. W początkowej fazie zmiany te dotyczą samego przyczepu ścięgna, a jeżeli nie są leczone, to ból zaczyna promieniować w kierunku łydki (mięśnia brzuchatego) poprzez stopniowe napinanie się tkanek miękkich. Poza bólem pojawia się ograniczenie ruchomość, co znacząco może wpłynąć codzienne funkcjonowanie. W takim przypadku wykonywane są iniekcje kolagenowe zarówno w obrębie zmienionego zapalnie przyczepu ścięgna Achillesa do kości, ale również iniekcje wzdłuż samego ścięgna, a nawet mięśnia brzuchatego łydki. Celem precyzyjnej oceny miejsca wkłucia rozległość zmian zapalnych oceniają lekarze przy pomocy badania USG. Tego typu diagnostykę oraz leczenie iniekcyjne wykonują lekarze MediComfort.