Staw skokowy

Dolegliwości bólowe w obrębie stawu skokowego są szczególnie obserwowane w śród młodszych pacjentów i powstają one na tle urazów o charakterze skręcenia. Skręcenie stawu skokowego w większości przypadków ma charakter I stopnia (naciągnięcia tkanek miękkich), w trzy stopniowej skali. Natomiast jeżeli nie wdroży się odpowiedniego leczenia, może dojść do powstania przewlekłego zespołu bólowego w obrębie kluczowych więzadeł stabilizujących staw skokowy, po stronie kostki bocznej (zewnętrznej) wyróżniamy więzadła: ATF (skokowo strzałkowe przednie), CFL (piętowo – strzałkowe) oraz PTFL (skokowo-strzałkowe tylne).
Od strony kostki przyśrodkowej (wewnętrznej) czteropasmowe więzadło trójgraniaste. Jedną technik leczenia zarówno ostrych jak przewlekłīch zmian jest zastosowanie kolagenoterapii iniekcyjnej zarówno techniką mezoterapii (mikroiniekcji śródskórnych) jak i głębszych podań do uszkodzonego więzadła. W MediComfort tego typu zabiegi wykonywane są standardowo po wcześniejszej ocenie zmian patologicznych w USG. Dzięki temu lekarz może z dużą precyzją podać tropokolagen I do uszkodzonej tkanki. Warto nadmienić, iż kolagen typu I w iniekcjach może już stosować u dzieci i młodzieży od 12 roku życia, gdzie obserwuje się największą ilość urazów o młodych sportowców. Celem takiego zabiegu iniekcyjnego jest przede wszystkim regeneracja uszkodzonego więzadła, zmniejszenie jego napięcia, tym samym dochodzi do redukcji dolegliwości bólowych i poprawy ruchomości.
Poza iniekcjami do tkanek miękkich, tropokolagen I można podawać do stawu skokowego. Dotyczy to głownie osób starszych. Tak samo jak w obrębie stawów biodrowych czy kolanowych dochodzi do przeciążeń i powstawania zmian zwyrodnieniowych. Do istotnych czynników należy otyłość, zmiany zwyrodnieniowe w obrębie stawu biodrowego czy kolanowego, które powodują przyjmowanie nieprawidłowej pozycji czy zaburzenia chodu. Istotną rolę odgrywa również asymetria długości kończyn dolnych.
W MediComfort lekarze dzięki swojemu doświadczeniu radiologicznemu zlecają badania RTG oceniające długość kończyn dolnych, oceniając jednoczasowo staw biodrowy, kolanowy oraz skokowy. A w przypadku wykrycia skrócenia kończyny, która może być czynnikiem ryzyka przekierowują chorego do specjalisty podologa, który w razie potrzeby wykonuje indywidualną wkładkę do butów. Iniekcje do stawu skokowego wymagają dużej precyzji oraz doświadczenia lekarza wykonującego zabieg. Dlatego w MediComfort przez każdym zabiegiem podania tropokolagenu I do stawu wykonywane jest badanie USG pozwalające na precyzyjne określenie miejsca wkłucia.